ARMS 2007 Season
  Intramural Schedule
  Intramural Standings
  Intramural Rosters
  Contest Results
  Travel Team Schedule
  Travel Team Roster
  Travel Team Stats
   
Intramural Schedule
at Fort River
Wed Mar 7 pre-season meeting for all players, 2:30 to 3:00 in the ARMS cafeteria
Thu Mar 22 Practice for all players
Mon Mar 26 Practice for all players
Thu Mar 29 Practice for all players
Mon Apr 2 Practice for all players
Thu Apr 5 Yellow vs Blue and Green vs Gray at Fort River cancelled (to be played May 17)
Mon Apr 9 Red vs Yellow and Green vs Blue at Fort River
Thu Apr 12 Blue vs Gray and Red vs Green at Fort River cancelled (to be played May 18)
Mon Apr 23 Gray vs Red Red & Green vs Yellow
Thu Apr 26 Blue vs Red and Gray vs Yellow at Fort River           
Mon Apr 30 Green vs Gray and Yellow vs Blue at Fort River
Thu May 3 Yellow vs Red and Green vs Blue at Fort River
Mon May 7 Green vs Red and Blue vs Gray at Fort River
Thu May 10 Green vs Yellow and Gray vs Red at Fort River
Fri May 11 Intramural Games (makeup day if necessary)
Sun May 13 ARMS Tournament (intramural teams in AM, Travel Team in PM)
Mon May 14 Gray vs Yellow and Blue vs Red at Fort River
Thu May 17 Yellow vs Blue and Green vs Gray at Fort River (rescheduled from April 5)
Fri May 18 Blue vs Gray and Red vs Green at Fort River (rescheduled from April 12)
Mon May 21 Intramural Semi-Finals (4 teams will play)
Tue May 22 Intramural Finals Gray vs Blue
Wed May 23 Intramural Girls Game (all girls!) vs ARHS Girls JV
Thu May 24 Intramural final practice (contests)
Intramural Standings (regular season)
team
won
loss
pct
Gray 6 1 .857
Red 5 2 .714
Blue 4 3 .571
Green 2 5 .285
Yellow 1 7 .125
Intramural Playoffs
  Semi 1: Gray defeated Green 12-4
  Semi 2: Blue defeated Red 9-8
  Final: Gray defeated Blue 10-7
   
Intramural Rosters
  Green view picture
    Andler, Hailey
Davies, Ian
Freedman, Jared
Henry, Jackson
Kamlarz, Sam
Krasnik, Sarah
Lawlor, Patrick
Orlinksy, Benno
Peake, Katy
Reyes, Carlos
Sharma, Helen
Soule-Regine, Alex
Tan, Evalie
  Yellow view picture
    Adams, Amos
Benfey, Nick
Bidwell, Toto
Casey, Alex
Chow, Wesley
Darby, Elaina
Greene, Kate
Hammond, Daniel
Lawlor, Molly
McNamara, Ian
Norton, Caroline
Pillay, Aaron
Plummer, Lindsey
St. John, Katie
Weis, Connor
  Red view picture
    Barber, Alex
Biggs, Eric
Hannahan, Colin
Harris, Jesse
Hird, William
Kayser-Hirsh, Katherine
Lenze, Kelli
Levit, Jeremy
Mead, Amelia
Moeini, Nazanin
Reiff, Charlie
Stevens, Elijah
Tajima, Alex
  Blue view picture
    Bannon, Dylan
Diamond, Jordy
Diplock, Ryan
Duda, Jessie
Eddings, Caitlin
Holland, Kay
Jones, Parker
Julien, Asa
Light, Alex
Miller, August
Morris, Dina
Norman, Maya
Tobin, Zachary
Wan, Murray
Wang, Wilson
Yee, Hannah
  Gray view picture
    Berlin, Leah
Botkin-Levy, Micha
Brown, Conlan
Citino, Teryn
Gerstein, Beni
Herter, Steffen
Hurlburt, Aaron
McGeoch, Alex
Piela, Amanda
Schulman, Molly
Sharick, Melanie
Stothoff, Martie
Contest Results view picture
  Boys 7th Grade Boys 8th Grade Girls 7th Grade Girls 8th Grade
distance Parker Jones Amos Adams Amelia Mead Hailey Andler
sprint Jordy Diamond Amos Adams Maya Norman Molly Schulman
accuracy Zachary Tobin Jared Freedman Amanda Piela Katy Peake
Travel Team Schedule
The Travel Team finished the season with a record of 29 wins and 10 losses.
Sat Apr 7 Travel Team vs St Johnsbury at ARHS (behind school) (1:00) W 12-7
Tue Apr 10 Travel Team vs ARHS Varsity Girls at ARHS (behind school) W 11-8
Wed Apr 11 Travel Team vs PVPA at PVPA (bus leaves from Fort River at 4:00, returns to ARMS at approx 6:30) L 10-15
Sun Apr 22 Travel Team: Darrow Tournament (all day)
  Travel Team vs Miss Porter School W 11-1
  Travel Team vs St Johnsbury JV W 11-0
  Travel Team vs Chase Collegiate JV W 11-2
  Travel Team vs Woodstock Day School W 10-8
  Travel Team vs Vermont Commons L 6-9
Tue Apr 24 Travel Team vs Northampton HS at Fort River L 7-15
Wed Apr 25 Travel Team vs ARHS Boys JVB at Fort River W 11-9
Wed May 2 Travel Team vs Granby HS at Fort River W 15-7
Sat May 5 Travel Team: Amherst Invitational (all day)
  Travel Team vs Stuyvesant HS L 5-15
  Travel Team vs Northfield Mount Hermon L 3-15
  Travel Team vs St Johnsbury HS W 11-6
Sun May 6 Travel Team: Amherst Invitational (all day)
  Travel Team vs Four Rivers HS L 7-14
  Travel Team vs PVPA L 13-14
Tue May 8 Travel Team vs Jonathan Edwards HS at Fort River (start at 3:45) W 16-14
Wed May 9 Travel Team vs Eaglebrook at Fort River W 15-7
Sat May 12 Travel Team: Greenfield Tournament (all day)
  Travel Team vs Jonathan Edwards HS W 13-8
  Travel Team vs Compass School W 10-8
  Travel Team vs Winchester HS W 159
  Travel Team vs Vermont Commons L 6-9
Sun May 13 ARMS Tournament (intramural teams in AM, Travel Team in PM)
  Travel Team vs Andover MS W 14-0
  Travel Team vs Hartsbrook MS W 14-3
Mon May 14 Gray vs Yellow and Blue vs Red at Fort River
Tue May 15 Travel Team vs ARHS Girls Varsity at Fort River W 13-8
Sun May 20 Travel Team: Eaglebrook Tournament (all day)
  Travel Team vs Bement MS W 11-0
  Travel Team vs Greenfield Center School MS W 11-0
  Travel Team vs Hilltown MS W 11-0
  Travel Team vs Hartsbrook MS W 11-0
  Travel Team vs Four RiversMS W 11-5
Sat May 26 Travel Team Div II State Tournament (all day)
  Travel Team vs Newton North B W 12-7
  Travel Team vs Weston W 13-3
  Travel Team vs Londonderry W 13-11
  Travel Team vs Portsmouth L 4-13
Tue May 29 Travel Team vs Hartsbrook HS at Fort River W 15-5
Tue Jun 5 Travel Team vs Longmeadow JVat Fort River W 15-5
Wed Jun 6 Travel Team vs Parents (and coaches) W 11-9
Wed Jun 7 Travel Team vs ARHS Boys JVB at ARMS L 12-15
Fri Jun 8 Travel Team vs ARMS Faculty W 12-10
         
Travel Team Roster
    * Adams, Amos
Benfey, Nick
Berlin, Leah
Biggs, Eric
Davies, Ian
Diamond, Jordy
Diplock, Ryan
Harris, Jesse
Herter, Steffen
Lawlor, Molly
* Lawlor, Patrick
Light, Alex
* McGeoch, Alex
Mead, Amelia
Peake, Katy
Reiff, Charlie
    * captain
Travel Team Stats
  Assists Amos Adams 134
    Alex McGeoch 56
    Steffen Herter 49
    Eric Biggs 37
    Alex Light 36
    Patrick Lawlor 25
    Ian Davies 14
    Jesse Harris 12
    Ryan Diplock 11
       
  Goals * Alex Light 67
    Alex McGeoch 61
    Eric Biggs
40
    Amos Adams
38
    Patrick Lawlor 29
    Steffen Herter 28
    Amelia Mead 26
    Ryan Diplock 21
    Ian Davies 20
    Charlie Reiff 19
    Jordy Diamond 16
    Jesse Harris 16
    Leah Berlin 14
    Katy Peake 14
       
    * team record